Вибачення від англійців

Передісторія
Коли Вадим Пристайко зробив зауваження Панові Зеленському про те, яку поведінку англійці вважають ввічливою, найвеличніший блазень звільнив посла України в Великобританії.

Коли стримані англійці кажуть «Вам треба бути трохи більше вдячними», знаєте, що це насправді означає? Це означає «Обнаглів, ти, козаче, *** ** ******* ***** *****». Тому що англійська культура – це просити вибачення, якщо тобі наступили на ногу. Особливо на дипломатичному рівні. І якщо британець вже не просить вибачення, а робить вам зауваження – значить, допекло вже капець як.

Що в такій ситуації робить цивілізована вихована людина? Перепрошує. Що в такій ситуації робить нікчема? Продовжує бикувати, гнути свою лінію, та нападає на тих, хто натякає, що варто трохи збавити обороти та переглянути свою поведінку.

Тепер детальніше. Коли після довгої дороги Бену Уоллесу з наскоку тицьнули в лице списком зброї зі словами «Нам треба», він спробував – цілком заслужено – перевести це на жарт: «Хлопці, та ми ж не Амазон». Українці, замість того, щоб збавити обороти та вибачитись, вирішили образитись зі словами «Ви всі нам винні». Британці поступили так, як поступають британці: вибачилися. Але висновки зробили. І коли українці почали нахабніти далі, їм вже зробили зауваження: «Вибачте, пані та панове, не були б ви так люб’язні дякувати вашим партнерам трохи більше». Знов-таки, цілком заслужено. Чим відповідають на це українці на чолі з президентом? Звільняють того, хто нагадав, що у цивілізованому світі треба поводитися як вихована людина, а не бикувати як гопота з Троєщини.

Тому що коли бикуєш зі сцени – над цим, можливо, сміються. Але коли бикуєш на дипломатичній арені – над тобою теж сміються, але наслідки для країни це має зовсім інші.

А чому українці мають бути вдячними саме Бену Уоллесу? Тому що він перший вирішив передати Україні танки – тільки після цього погодилися Германія та Штати. Так само і з ракетами дальнього радіуса – американці так і не надали ATACMS (станом на жовтень 2023), але в нас давно вже є Storm Shadow, які активно змінюють хід війни. Рішення Британії значно прискорить передачу ATACMS та французьких аналогів.

І ще смішать ті, хто дійсно вважає, що захід дає зброю Україні через те, що пан Зе їздить та домовляється. Захід дає зброю, тому що це поведінка цивілізованого світу – стати на захист демократії. І до речі, Україні сильно пощастило, що цього разу Захід зробив таку ставку – без цієї допомоги ми навряд чи протримались би тиждень. Варто згадати визначні моменти протистояння: Джавеліни – Байрактари – Хаймарси – Леопарди – Storm Shadow – F16, не кажучи вже про артилерійські боєприпаси які без Заходу закінчилися б дуже давно. Нехай з затримкою – але це було поставлено. І ТІЛЬКИ завдяки цьому в нас з’явився шанс на перемогу. Ніхто не буде витрачати мільярди баксів тільки тому, що воно попросило. Але в цивілізованому світі треба поводитися як цивілізована вихована людина, а не як гопник з сємками у спортивних штанах в стилі «Точно нема Леопардів? А якщо знайду?»

Я не маю право вказувати як себе вести президенту України. Але людина вище його рівнем таке зауваження зробила – і поплатилася кар’єрою. І якщо ви не стаєте на захист гідності, етикету, та просто інтелігентної поведінки, а мовчки дозволяєте клоуну творити свавілля, показувати свою нікчемність, ставлячи дитячі образи вище інтересів держави – то через 20 років у вас буде така сама тоталітарна диктатура, як на болотах. Тому що визнавати власні помилки – це риса сильних людей. А воно ж на самому початку попереджало, що він – ваш вирок. Та от тільки ефект Даннінга-Крюгера не дасть змогу це зрозуміти.

(с) masterofsql